Co KGW może zrobić dla kraju i lokalnej społeczności?

W sytuacji zagrożenia pandemią koronawirusa w Polsce wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za bieg historii w naszym kraju. Oczywiście każdy z nas może stanowić jedynie o sobie i w jakimś stopniu o najbliższej rodzinie. Nie mamy wpływu na zachowanie naszych sąsiadów i ich rodzin ale możemy swoimi czynami dawać dobry bądź zły przykład dla reszty.

Jak w takim razie twoje KGW może aktywnie przyczynić się do zmniejszania skutków działalności wirusa?

Przede wszystkim w dalszym ciągu unikać zgromadzeń i niepotrzebnego przebywania w miejscach, w których istnieje ryzyko zarażenia. Prócz samych działań prewencyjnych jako koło gospodyń możemy działać aktywnie. Oto trzy pomysły na aktywne wsparcie w walce z wirusem:

  1. Szycie maseczek dla szpitali. Cześć z was może mieć obawy przed rozpoczęciem takiej pracy z uwagi na brak sterylnych warunków w domu i ryzyko, że wyprodukowane maseczki są już zarażone wirusem. Bez obaw- każdy szpital w Polsce sterylizuje je przed wręczeniem ich do personelu medycznego. Dodatkowo część z nich aplikuje w dostarczone maseczki specjalny filtr. To czego będziecie potrzebowały przed rozpoczęciem produkcji to oczywiście maszyna do szycia materiał bawełniany (nie musi być biały), drut (najlepiej nie miedziany tak żeby nie ułamał się przy pierwszym zgięciu) oraz gumowe troczki. Schemat takiej maseczki możecie znaleźć na profilu ETNOszafa na ich FB. Na ich stronie zajdziecie także dużą grupę wsparcia technicznego, która pomoże wam w tworzeniu maseczek.
  2. Przygotować własnoręcznie płyn do dezynfekcji rąk. Internet aż huczy od porad jak przygotować taki płyn. Instytucje państwowe takie jak szkoły/urzędy mają obowiązek i najczęściej z nadwyżką są zaopatrzone w płyny do dezynfekcji. Z pewnością brakuje ich w miejscach publicznych jak np. na przystankach autobusowych. Jest to świetne działanie prospołeczne i doskonały materiał do promocji waszego KGW. Dobro zawsze wraca.
  3. Wolontariat w szpitalach i ośrodkach pomocowych. Byłoby wspaniale gdyby członkowie waszego KGW dysponujący czasem i zdrowiem zaangażowali się zbiorowo we wsparcie ośrodków pomocy społecznej czy szpitali. Placówki te skutecznie izolują wolontariuszy od sytuacji mogących spowodować zarażenie- dlatego uważamy że jest to działalność bezpieczna dla społeczności waszego KGW. Liczy się każda para rąk.