KGW- Jak działać i nie narażać nikogo na zagrożenie wirusem?

Od 20 marca w Polsce wprowadzony został stan epidemii, spowodowany oczywiście przez ekspansje koronawirusa w Europie. W tej sytuacji powinniśmy całkowicie wyeliminować nieuzasadnione wyjście z domu (za takie uznaje się jedynie drogę do pracy i po niezbędne zakupy). Jakiekolwiek zgromadzenia, które trudno uznać za konieczne również powinny w tym okresie zostać przełożone.

   Co w takim razie z działalnością naszych Kół Gospodyń Wiejskich?

Z pewnością w dotychczasowym schemacie, w którym regularnie spotykamy się w świetlicach szkołach lub innych ośrodkach kultury jest niemożliwe i nieodpowiedzialne. W przypadku większości kół gospodyń nie ma mowy o łamaniu zakazu zgromadzeń. Nie mogą się odbywać jedynie spotkania powyżej 50 osób co dla KGW nie powinno być ograniczeniem. Uważam, że ogranicza nas przede wszystkim zdrowy rozsądek i odpowiedzialność za swoją społeczność. W kole, w którym działamy aktywnie uczestniczą osoby w podeszłym wieku, które w obecnej sytuacji są w grupie największego ryzyka zachorowania.

Jak w takiej sytuacji dalej aktywnie działać w swoim KGW?

Zarówno szkoły jak i wiele miejsc pracy „przerzuciły się” na pracę zdalną. W dalszej części artykułu chcemy pokazać państwu jakie narzędzia mogą być nam do tego pomocne i jak odpowiedni je skonfigurować.

Żeby przeczytać ten artykuł muszą mieć panie dostęp do Internetu. Zakładam jednak, że nie dla wszystkich członkiń koła Internet jest dostępny lub też część z was nie czuje się „mocna” w jego korzystaniu. Normalna sprawa. Wykorzystajmy to co już mamy i jest łatwo dostępne dla każdego. Większość współczesnych telefonów komórkowych posiada aparat fotograficzny i ma możliwość wysyłania MMS-ów, czyli zdjęć poprzez SMS-a. Załóżmy, że zorganizują się panie na np. wspólne robienie palem wielkanocnych. W tym celu organizujecie wideorozmowę na Messengerze (w następnym artykule powiemy jak to zrobić). Osoby starsze bez dostępu do Internetu mogą, po uprzednim wytłumaczeniu przez telefon zasad przez przewodniczącą, wykonać swoją pracę i przesłać do jednej z was zdjęcie swojej palmy, które wy umieścicie w waszym czacie. Bardzo ważne jest, żeby ten aspekt wspólnotowy nie został pominięty. Szczególnie w tym czasie staramy się być solidarni i pomocni.